FAQ pl.regionalne.lodz
Wersja 1.2 (ostatnia modyfikacja 20.04.2001r.)


 1. W jakim celu i kiedy powstała grupa "pl.regionalne.lodz"?
 2. Gdzie umieszczać ogłoszenia?
 3. Czy  i jak cytować wypowiedzi innych osób.
 4. Spotkania osób pisujących na grupę.
 5. Jakiego standardu polskich liter należy używać na grupie?
 6.  Uwagi końcowe.

ad. 1
    Grupa "pl.regionalne.lodz" powstała w sierpniu 1998 roku, z myślą o tych, którzy chcą dyskutować na temat tego co się w Łodzi i okolicach dzieje. Jest to w zamyśle miejsce, gdzie można wymieniać poglądy na temat wydarzeń i problemów związanych z życiem miasta i województwa oraz jego mieszkańców.
    Grupa jest poświęcona Łodzi. Można wymieniać na niej wszelkie informacje o aktualnych wydarzeniach w mieście. Rozmowy na tematy sportowe, kulturalne, a także "dlaczego 6-ka zmieniła trasę" i "gdzie tanio kupić wykładzinę". Można wiec podejmować tematy dotyczące lokalnej polityki, mediów, biznesu, szkolnictwa, wydarzeń kulturalnych i towarzyskich oraz problemów bytowych miasta i województwa (komunikacji, wodociągów, telewizji kablowej, itp.).
    Na grupę nie należy wysyłać ogłoszeń (patrz ad. 2). Informacje na temat imprez kulturalnych, sportowych i innych są jednak jak najbardziej pożądane.
    Grupa nie jest moderowana. Może na nią pisać każdy o ile przestrzega ogólnych zasad 'netykiety' oraz zaleceń zawartych w ad. 2 i ad.
3.

ad. 2
    Na grupie "pl.regionalne.lodz" nie należy umieszczać ogłoszeń. Do osób zainteresowanych znacznie łatwiej dotrzeć pisząc na poniższe grupy:

ad. 3
    Właściwe cytowanie wypowiedzi, na które się odpowiada jest nie tylko w dobrym guście ale jest zalecane przez 'netykietę' i ułatwia podążanie za wątkiem dyskusji. Jeżeli z cytatów i tematu wątku nie wynika, czego dotyczy dyskusja, warto to dodatkowo zaznaczyć np. pisząc: '[ o rozbudowie lotniska na Lublinku ]'.

Dbajmy o przestrzeganie poniższych zasad:

 1. odpowiadamy POD tymi fragmentami wypowiedzi, na które odpisujemy,
 2. te części wypowiedzi przedmówcy, których nie komentujemy _wycinamy_,
 3. do cytowania używamy stale tego samego znaku (najlepiej ">"),
 4. pilnujemy aby cytat był przypisany właściwej osobie,
 5. unikamy wielopiętrowego cytowania.

ad. 4
   
Cześć osób pisujących regularnie na „pl.regionalne.lodz” spotyka się od czasu do czasu w jednym z łódzkich pubów. Informacje na temat imprez są wcześniej ogłaszane na grupie. Spotkania maja charakter otwarty i może na nie przyjść każdy, kto tylko ma ochotę.

ad. 5
    W publicznej wymianie wypowiedzi w Usenecie na grupach pl.* dopuszczalny jest tylko jeden standard kodowania "ogonków": ISO 8859-2. Jeśli ktoś nie może / nie chce / nie potrafi skonfigurować swojego newsreadera tak, aby kodował wysyłane ogonki zgodnie ze standardem ISO 8859-2, powinien stosować pisownię "polskawą", czyli bez polskich znaków diakrytycznych. Więcej informacji na temat standardów kodowania znaków narodowych w Internecie można znaleźć na Polskiej Stronie Ogonkowej http://www.agh.edu.pl/ogonki

ad. 6
   
Umieszczanie ogłoszeń na pl.regionalne.lodz mija się z celem, gdyż osoby rzeczywiście zainteresowane w/w ogłoszeniami z pewnością regularnie czytają grupy, na których te ogłoszenia są zamieszczane - więc znacznie łatwiej jest do nich dotrzeć właśnie przez te grupy. Wszelkie ogłoszenia dotyczące odbiorców z regionu łódzkiego należy umieszczać na grupie alt.pl.regionalne.lodz.ogloszenia. (serwer news.tpi.pl)
 
    Niniejsze FAQ wraz z bieżącymi uaktualnieniami można znaleźć na stronach:
http://www.republika.pl/fratczak/faq.htm
http://irys.uni.lodz.pl/~lestat/plreglodz/faq.htm

   Archiwum grupy znajduje się m.in. pod adresem:
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=archiwum&group=pl.regionalne.lodz


Opracowali: Tomek "Poli" Ganicz, Michał Frątczak 'Ender' i  Rafał Szmigiero przy współudziale grupy.
Modyfikacje: Marcin Wilk 'Wilczy'.


To jest mirror mojej strony na Polbox'ie.

Strona znajduje się na serwerze www.republika.pl
www.republika.pl